Guy Pieters , één der belangrijkste kunstmecenassen van het land, had ze ons een poosje geleden al getipt, de kunstbeurs “ BRAFA “ in “ Tour & Taxis “ aan de Brusselse Havenlaan 86 c.

“ Wereldtop”, zei ie ons, en als een kunstkenner als  Guy Pieters dat zegt, wie zijn wij dan om hem hierbij niet te geloven.

Als we de immense ( bewaakte ) parking van “Tour & Taxis” oprijden, worden we meteen al probleemloos naar de juiste plaats geleid.

En al is het naar de ingang van de expohallen hooguit een honderd meter stappen , er komt meteen al  een luxueuze taxi-limousine aangereden ( foto links boven ) om ons net voor de deur af te zetten.

Zelfs  de portieren van de supersnelle Audi worden voor ons  open- en dichtgedaan.

Een betere start is dus al moeilijk denkbaar.

De bedoeling van deze reportage is  niet, om alles wat hier te zien is aan een kritisch onderzoek te onderwerpen –  we zijn dan ook maar een leek in die materie- , maar we proberen u toch te motiveren om die luttele kilometers naar de rand van onze hoofdstad te overbruggen voor iets waarvoor u anders de helft van Europa zou moeten rondreizen.

U heeft er nog tot en met zondag 2 februari de tijd voor.

 

 

Eregast op de beurs is het “Koninklijk Museum voor Midden-Afrika “.

Het museum in Tervuren is eind vorig jaar dichtgegaan voor een grondige renovatie, die als alles goed gaat in het najaar van 2016 zou moeten afgerond zijn.

Hun museumstand ( nr.112 ) op “Brafa”  laat een aantal “ merkwaardige collectes “ op de bezoeker los.

En zoals hij het  al 13 jaar lang in het museum zelf doet, zorgt Lazare Bungu di Mbonga labo ervoor  dat er ook hier met de waardevolle maskers en ander Congolees aanwezig erfgoed niets fout loopt.

76 is hij al , de suppoost van het Afrikamuseum in Tervuren, maar dat is hem lang niet aan te zien.

En al is zijn naam even lang als die van vele edellieden, de man blijft zijn eigen zelve.

Ook zijn verschijnen in diverse televisieprogramma’s rond de tijdelijke sluiting van zijn museum hebben de man niet ijdel gemaakt.

Ook niet het feit dat zelfs zijn directeur hem aanspreekt met “ Monsieur Lazare”,

of beter nog, met  “Monsieur le Président”.

 


 

Vederlicht en Etherisch noemen ze hun decor bij “Brafa”, waarmee ze de inrichting van hun wanden en wandelgangen bedoelen.

Dit hebben de organisatoren overgelaten aan de inspiratie van enkele jonge ontwerpers.

Sluiers van loshangende en gespannen draden ( te zien op de rechtse foto ) tonen u bovenaan de weg , terwijl  onderaan uw voetstappen worden geleid doorheen  druktechnieken met dieptes en stippellijnen, gescande texturen, geometrische lijnen en schering en inslag, in een ruimte van zomaar liefst 16.000 m²

Het winnend ontwerp, waarvan we nu al met zekerheid weten dat het van een dame komt, krijgt een beloning van 2000 euro.

 

 

131 Belgische en internationale standhouders staan klaar om zo’n  50.000 bezoekers te verwelkomen.  De organisatie telde er vorig jaar 48.000, en met alle nieuwigheden die er dit jaar te zien zijn moet die kaap, van 2000 meer, zeker te nemen zijn.

De exposanten komen dan ook van zowat overal : Canada, de VS, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittanië,  Hongarije, Italië, Japan, Luxemburg, Monaco, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Zwitserland…

Er maken ook heel wat gerenommeerde galerijen hun opwachting, zoals de “ Galeries des Modernes de Paris ( stand nr 74 ),  die “ Les deux soeurs”  van Paul Delvaux ( links op de foto ) -hebben meegebracht.  Ook  “ Andy Warhol ” krijgt hier een plaatsje aan de wand.

Ook de galerie “ Univers du Bronze “ ( standnr. 56) , evenzeer uit de Franse hoofdstad, tekent present op “ Brafa”: dat met een reeks prachtige sculpturen, zoals hier te zien op de tweede foto van rechts.

De Brusselse galerie “ Kyoto “ ( standnr.61 ) van expert Japanse kunst Tony Cammaert  heeft hier bijvoorbeeld een reeks unieke Oosterse  beelden staan.

Verrassend is ook het beeld ( fotografisch cyclorama ) wat u voor ogen krijgt, als u na uw bezoek terug de inkomruimte binnentreedt .

Op zich nog een reden om deze week zeker naar “Tour & Taxis” in Brussel af te zakken.

 

 

Op de stand van Jan Roelofs ( standnr. 45 ) treffen we Nina Van den Bosch ( Art Center HOres ) aan.

De ambitieuze galerijhoudster uit Sint-Martens-Latem en Knokke plant, om haar klanten in het pittoreske Leie-dorp nog beter te kunnen ontvangen, binnenkort verbouwingswerken.

Maar nu gaat al haar aandacht naar deze Brusselse top-beurs,  waar ze ons meteen naar één van de werken van Koen Soberon leidt.

Deze beeldende kunstenaar uit De Pinte gaat het volgens haar helemaal maken.

Op de linkse foto ziet u “ Balance 2013” een werk van hem, dat intussen als “sold “ gemarkeerd staat. Op de rechtse foto ziet u een werk ( bronzen beeld ) van een andere kunstenaar in haar artiestenstal,  Dirk De Keyzer, over wie we hier al eerder een recensie schreven.

 

 

Een beetje weggestoken- ze weten hem toch altijd te vinden- achter links in de hoek van de hal staat de stand van “master der masters” Guy Pieters (stand nr.51 )

Goede wijn bewaar je voor het laatst, zegt de traditie.

Op “ Tour & Taxis” pakt de Latemse kunstliefhebber en kunsthandelaar uit met  vooral werk van de Bulgaarse wereldkunstenaar Christo, die zelfs helemaal voor zich alleen een stand in de stand krijgt, deels  gewijd aan diens “ Mastaba”-project “, waarover we het eerder in de zomer van vorig jaar al hadden.

Ook ander werk van de kunstenaar hangt hier,  zoals  “ Christo et Jeanne-Claude Running Fence , 1976 “, waarvan hier een foto ( links ).

Maar er staat of hangt hier nog heel wat ander schoon volk op de stand van Guy Pieters, zoals Pierre Alechinsky bijvoorbeeld, waarvan we u hier uiterst rechts een stukje van een tableau laten zien.

Vlak ernaast ziet u voor de naam van de kunstschilder ook nog een rood stipje staan, we weten intussen al wat dat betekent.

Kunst blijft altijd een beetje business. Het is zoals bij het voetbal, het één kan niet zonder het ander !

( willy van bouchaute )

( foto’s : anne-marie couliez )

 

“ BRAFA”- Art Fair, nog tot en met zondag 2 februari 2014 in “ Tour & Taxis” Havenlaan 86 c Brussel.

Dagelijks van 11 u tot 19 u, met nocturne op donderdag 30/1 tot 22 u.

Alle praktische info op : http://www.brafa.be/

 

Bij ons tweede bezoek aan de beurs op woensdag,  stuitten we plots op koning Filip, die net voor sluitingstijd en vergezeld van slechts een paar lijfwachten de gebouwen van "Tour & Taxis" kwam binnengestapt.

Niet aangekondigd en incognito, dus zonder veel poespas, zodat we ongestoord onderstaand plaatje foto konden schieten. Twee ging ook nog, drie werd al wat moeilijker.

Als u op de foto klikt krijgt u meteen alle andere foto's te zien die we voor u ter plaatse namen.